Którą serię wytypowałeś w oficjalnej ankiecie Cav Zodiaco jako tą, którą chętnie byś zobaczył na 30-lecie Saintów?

Next Dimension
Next Dimension
26% [18 głosów]

Epizod G
Epizod G
14% [10 głosów]

Saintia Shou
Saintia Shou
4% [3 głosy]

Zeus Chapter
Zeus Chapter
22% [15 głosów]

Remake klasyka
Remake klasyka
28% [19 głosów]

Inną
Inną
6% [4 głosy]

Ogółem głosów: 69
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 01/16/2016

Archiwum ankiet

MITOLOGIA GRECKA - MITY - Konflikt o Ateny

MITY: KONFLIKT O ATENY

Bogowie: ATENA I POSEJDON

Miejsce akcji: ATENY

Ateńczycy za założyciela pierwotnego polis uważali pierwszego króla tego miasta KEKROPSA. Od jego imienia pochodziła wczesna nazwa tego miasta – KEKROPIA. Mityczny Kekrops był synem bogini Gai  i miał posiadać od pasa w górę ciało człowieka, a od pasa w dół - węża. Kekropsowi przypisywano rolę opiekuna i nauczyciela wszystkich mieszkańców Attyki – miał nauczyć ludzi czytać, pisać, wprowadził obrządki ku czci Kronosa i Rei, ceremonie małżeństwa i pogrzebowe. Pod jego rządami miasto rozrastało się. Patronat na młodym miastem objęli Posejdon i Atena, przez pewien czas zgodnie opiekowali się nową osadą.

Z chwilą kiedy bogowie zaczęli dzielić pomiędzy siebie władzę nad Grecją, ta dwójka Olimpijczyków postanowiła rozstrzygnąć do kogo będzie należał główny patronat nad grodem.

Istnieje wiele wersji tego mitu – jednak ja ze względu na ich rozpowszechnienie i popularność omówię dwie najważniejsze.

PIERWSZA:


 

Atena i Posejdon, nie chcąc prowadzić ze sobą wojny, postanowili nie wdawać się w bezsensowny spór. Zaproponowali mieszkańcom miasta dokonanie wyboru patrona. Ci zaś obawiając się ich gniewu, stwierdzili, że oddadzą się pod opiekę tego boga, który ofiaruje im wspanialszy podarunek, z tym tylko zastrzeżeniem, że oba podarki niezależnie od wyniku będą mogli zatrzymać.

Posejdon uderzył trójzębem w skałę Akropolu, a z niej trysnęło piękne źródło z najczystszą w całej Grecji wodą – okazała się jednak zbyt słona i Grekom nie wydała się szczególnie pożyteczna. Atena uderzyła swoją włócznią tuż obok źródła i w tym miejscu wyrosło piękne drzewo oliwne, które później stało się źródłem bogactwa Greków. Od tego czasu miasto przyjęło boginię za patronkę swego miasta, a nowopowstałe polis nazwano ATENAMI.

 O Posejdonie jednak nie zapomniano. Król Erechteusz w miejscu gdzie płynęło jego źródło, tuż obok drzewka oliwkowego, postawił piękną świątynią – ku czci Ateny i Posejdona.

 

Druga wersja:


 

 Druga wersja mitu jest podobna do pierwszej, z tymże konflikt rozstrzygnęli nie mieszkańcy miasta – lecz sami bogowie. Boginie w sporze poparły Atenę, a bogowie - Posejdona. Ostateczne zdanie należało natomiast do Zeusa, który swoją córkę wskazał jako zwyciężczynię. To rozsierdziło Władcę Mórz, który oskarżył swego brata o stronniczość. W ataku szału zaatakował Ateny i zesłał na nie przerażającą powódź. Atena zwróciła się z prośbą o pomoc do ojca, a ten zagroził Posejdonowi surową karę, jeśli nie odstąpi od aktu zemsty w stosunku do bogini.

 

Bibliografia


  1. Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982
  2. Hammond N.G.L., Dzieje Grecji, Warszawa 1973
  3. Kubiak Z., Mitologia Greków i Rzymian, Warszawa 199
  4. Ludwiczak B., Mitologia Greków i Rzymian, Kraków 2010
  5. Parandowski J., Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian, Warszawa 1997
  6. Pietrzykowski M., Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979
  7. Winniczuk L., Ludzie, zwyczaje i obyczaje starożytnej Grecji i Rzymu, Warszawa 2006

* Pierre G., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008

 


Tekst: Lady_Hekate      Oprawa graficzna: Jamnik_sst       Korekta: verien

Sant Seiya Revolution - Multimedia
Aiolia Leo

Aiolia2

Camus6

Skorpion Milo

Złoty Rycerz Skorpiona

Milo





Piekielni
1 tydzień
siurek15
4 tygodni
Verien
Verien
8 tygodni
lukasn3
16 tygodni
Duch
Duch
18 tygodni
pawel2906
20 tygodni
Copyrights © Saint Seiya Revolution 2006 - 2024
Powered by PHP-Fusion copyright Š 2002 - 2013 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.