Wielka Niedźwiedzica

 

(Ursa Maior – Ursae Maioris – UMa)

Najjaśniejsza gwiazda: Alioth (ε UMa)

Kiedy? Cały rok (luty-lipiec)

  Jak znaleźć?

Jeden z gwiazdozbiorów podstawowych, chyba najbardziej znany ze wszystkich 88 i rozpoznawalny niemal przez każdego. Pięknie widoczny zwłaszcza wiosną. Znajdziemy go przeważnie wysoko na niebie, w dość bliskim sąsiedztwie Gwiazdy Polarnej (α UMi) i północnego bieguna nieba.

 

  Symbolika

Gwiazdozbiór znany już w starożytności, jeden z 48 wymienionych w Almageście Ptolemeusza.

Według mitologii greckiej przedstawiał córkę króla Arkadii Likaona, Kallisto. Księżniczka zauroczyła swoją urodą boga Zeusa, miała nawet z nim syna Arkasa. Zazdrosna małżonka Zeusa – Hera – zamieniła ją w niedźwiedzicę. Nieszczęsna Kallisto błąkała się po lasach dopóki nie natrafiła na polującego Arkasa. Zaskoczony młodzieniec o mało jej nie przebił oszczepem – w ostatniej chwili Zeus przeniósł ich oboje na niebo jako konstelacje.

 

  Ciekawostki

  • ·          Wielka Niedźwiedzica jest znana także pod nazwą Wielkiego Wozu lub Wielkiego Rondla

  • ·          Znany z Asgardu Mizar (ε UMa) nie jest gwiazdą podwójną, jak to powiedziano w anime, ale poczwórną. Powiązany z nim grawitacyjnie Alkor sam posiada swoją gwiezdną „bliźniaczkę”. Przy bezchmurnej pogodzie osoby z dobrym wzrokiem mogą dostrzec Alkora „czającego się” za środkową gwiazdą „dyszlu”. Reszcie pozostaje lornetka ;)

  • ·          Wielka Niedźwiedzica widnieje na fladze stanowej Alaski.

W Saint Seiya

 

 

 

Święci Wojownicy (Saint Seiya)

 

 

Copyrights © Saint Seiya Revolution | Treśc: Verien | Korekta: Lady_Hekate | Grafika: Jamnik_sst